Tarihçe
 

Yüksek Öğrenimde Rehberliği Tanıtma ve Rehber Yetiştirme Vakfı (YÖRET) TARİHÇESİ

 

YÖRET Vakfı 1972 yılında, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mesleğinin tanıtımına ve yayılmasına katkıda bulunmak ve üniversiteli gençleri desteklemek amacıyla Bilge Koloğlu tarafından kuruldu.  Kurulduğu yıllarda yurtdışından uzmanlar davet edilerek konferans ve seminerler düzenlendi.

 

İlk yıllarında “İstanbul’daki Yüksek Öğretim Kurumları Rehberi’nin basımı sağlandı, İstanbul Üniversitesine yeni başlayan öğrencilere ilk kez bir “Oryantasyon” programı uygulayarak, bir rehberlik çalışması örneği sundu. Vakfın ilk başkanı Prof. Dr. Nezahat Arkun idi.

 

1990 yılından itibaren Yönetim Kurulu yenilendi. O yıl Istanbulda Eğitim Fakütlesi bulunan İstanbul, Marmara ve Boğaziçi üniversitlerinden temsilciler ve alanda çalışan deneyimle psikolojik danışmanlardan oluşan bir yönetim kurulu oluştu. Aylık paylaşımların gerçekleştirildiği sohbet toplantıları düzenlendi; meslektaşları daha verimli hizmet vermelerini sağlayacak eğitimler, ulusal ve uluslararası projeler geliştirildi. 1990-2011 yılları arasında Vakfın Başkanı Nüket Atalay oldu. 2011-2013 yıllarında Nevra Ölçerden sonra 2013ten günümüze Sibel Erenel başkan olarak Vakfa hizmet ettiler.

 

2017 yılında Yönetim Kurulu: Kurucu Bilge KOLOĞLU, Onursal Başkan  Nüket ATALAY, Başkan Sibel ERENEL, Bş. Yardımcısı Doç. Dr. Nermin ÇİFTÇİ ARIDAĞ, üyeler Prof. Dr. Necla ÖNER, Sabiha MUTLU, ve Nevra ÖLÇER.

 

İcra Kurulu Yönetim Kuruluna yardımcı günlük işlerin takibini yapan bir gruptur. Bu grupta çalışanlar Bş. Sibel Erenel, Nüket Atalay, Nermin Çiftçi Arıdağ, Sevgi Özkan, Nurseli Tamer, Hatice Subaşı, Süheyla Özgirgin, Miryam Anjel, Fulya Giray Sözen ve Sema Erdem’den oluşmaktadır.

 


YÖRET Vakfı’nın misyonu
Psikolojik danışmanları güçlendirerek, çocuk ve gençlerin yetişmesine ve gelişmesine katkıda bulunmak üzere, sürekli eğitim ve hizmet projeleri yürüterek, toplumun yaşam kalitesini arttırmaktır.
İletişim
Yazışma Adresi: Akkavak Sk. No:17/11 Nişantaşı/İSTANBUL
Tel: 0212 219 2867 - 0532 604 1908
E-Mail: yoret@yoret.org.tr
to-top

YÖRET VAKFI